Parker 3239111074|PGP350A197EWAB15-25 Cast Iron Pumps
Parker 3239111074|PGP350A197EWAB15-25 Cast Iron Pumps are manufactured by Parker Pumps. They have a maximum liquid temperature of 350F and a minimum liquid temperature of 0F.
Feature:
1) These pumps are created for longevity and have an oil seal that does not require a packing gland.
2) These pumps are durable, and last longer than other types of pumps.
4) Reliable and durable
5) Cast Iron Pumps are durable and resistant to wear, saving you time and money.
Markets:
• Aerial
• Agriculture Machinery
• Construction Equipment
• Forestry Equipment
• Material Handling Equipment
• Turf Equipment
• Vocational & Municipal Equipment
• Mining
• Oil & Gas
Benefits:
• Three-piece cast iron construction for distribution flexibility
• Cast Iron construction for durability
• Balanced Thrust Plates minimize friction and leakage
• Journal bearings for long life
• Multiple sections available
Applications:
• Tire Trucks
• Salt and sand spreaders
• Aerial Lift
• Low boy trailers
• Live (Moving) Floor Trailers
• Roll Off Trailers
Technical Specifications:
• Flow range to 66 gpm (250 lpm) per section
• Displacements from 1.275 to 6.375 cir (21 to 105 cc/rev)
• Operating pressures up to 241 bar (3,500 psi)
• Speeds up to 2,400 rpm
• Volumetric efficiencies up to 98%
• CW, CCW, and Bi-rotational pumps available
• SAE and SI shafts, flanges and porting available
• Multiple section, as well as Cross frame add-a-pumps
• Extensive integrated valve capabilities
– Load sense flow control
– Relief with anti-cavitation check
– Priority flow control
– Solenoid unloaded relief valve
Technical Specifications
| Filter Included | No |
| For Fluid Type | Standard Hydraulic Fluid / Phosphate Ester / Water Glycol |
| Maximum Displacement | 105 cm3/rev, 6.4 inch3/rev |
| Maximum Flow Rate | 66 Gal/min |
| Maximum Fluid Temperature | 80 °C, 180 °F |
| Minimum Fluid Temperature | -20 °C, 0 °F |
| Maximum Operating Pressure | 241 bar, 3500 psi |