Parker 3239115013|PGP350A542JEAB22-11 Cast Iron Pumps
These pumps are made of cast iron and have a thread size of 1/2 inch (15.9 millimeters) or 3/8 inch (9.5 millimeters). The maximum discharge pressure is 350 psi (27.6 bars).
Feature:
1) Cast Iron Pumps are engineered for durability and performance, especially in extreme conditions.
3) Easy installation and cost-effective
Markets:
• Aerial
• Agriculture Machinery
• Construction Equipment
• Forestry Equipment
• Material Handling Equipment
• Turf Equipment
• Vocational & Municipal Equipment
• Mining
• Oil & Gas
Benefits:
• Three-piece cast iron construction for distribution flexibility
• Cast Iron construction for durability
• Balanced Thrust Plates minimize friction and leakage
• Journal bearings for long life
• Multiple sections available
Applications:
• Tire Trucks
• Salt and sand spreaders
• Aerial Lift
• Low boy trailers
• Live (Moving) Floor Trailers
• Roll Off Trailers
Technical Specifications:
• Flow range to 66 gpm (250 lpm) per section
• Displacements from 1.275 to 6.375 cir (21 to 105 cc/rev)
• Operating pressures up to 241 bar (3,500 psi)
• Speeds up to 2,400 rpm
• Volumetric efficiencies up to 98%
• CW, CCW, and Bi-rotational pumps available
• SAE and SI shafts, flanges and porting available
• Multiple section, as well as Cross frame add-a-pumps
• Extensive integrated valve capabilities
– Load sense flow control
– Relief with anti-cavitation check
– Priority flow control
– Solenoid unloaded relief valve
Technical Specifications
| Filter Included | No |
| For Fluid Type | Standard Hydraulic Fluid / Phosphate Ester / Water Glycol |
| Maximum Displacement | 105 cm3/rev, 6.4 inch3/rev |
| Maximum Flow Rate | 66 Gal/min |
| Maximum Fluid Temperature | 80 °C, 180 °F |
| Minimum Fluid Temperature | -20 °C, 0 °F |
| Maximum Operating Pressure | 241 bar, 3500 psi |