Parker P1075PM01SRM5AL00S2000000 Mobile Pumps
The Parker P1075PM01SRM5AL00S2000000 Mobile Pumps are designed for a variety of applications including: automotive, truck and bus, agriculture, construction, mining, and more. With a flow rate of up to 100 GPM and a maximum pressure of 200 PSI, these pumps are ideal for a wide range of needs.
Get a quick quote
Feature:
2) Improved pumping efficiency and flow rates
Learn more about Parker P1 Pump service and benefits under Product Support.
Markets:
• Mobile
• Oil & gas
• Material Handling Equipment
• Agriculture Machinery
• Construction Equipment
• Forestry Equipment
• Other Mobile
• Turf Equipment
• Vocational and Municipal Equipment
• Bus & Coach
• On-Highway Vehicle (Not Bus/Coach)
• Rail
• Transit Authority
Benefits:
• Increased productivity
• Proportional electric controls that provide flow on demand
• Large stroking pistons for fast, stable response
• Full power thru-drive capability
• Improved reliability
• Elastomer seals that eliminate gaskets and external leakage
• Low friction cam and taper-roller shaft bearings
• Industry-low viscosity capability
• Design flexibility
• Case drain port for horizontal or vertical shaft-up mounting
• Optional maximum and minimum volume stops
• End or side inlet and outlet ports
• Small envelope size
• Wide range of controls
• Ease of use
• Low noise nine-piston design
• Hydraulic controls with “no leak” adjustments
• Fewer parts for easier maintenance
Applications:
• Fan Drives
• Fire Trucks
• Concrete Pumps
• Chemical Pump Trailers
• Backhoes
• Bulldozer
• Front Loaders
• Winches
• Log Splitters
• Casing Jacks
• Cargo Winches
• Material Grinders/Chippers
Technical Characteristics:
• Maximum operating pressure of 280 bar (4,060 psi)
• Speed range of 600 – 1,800 rpm
• Available in 7 displacement (cc) options: 18, 28, 45, 60, 75, 100, 140
Technical Specifications
| Maximum Vacuum Flow Rate | N/A |
| Operating Pressure | 280 bar, 4000.0 psi |
| Technology | Hydraulics |
| Flow Rate | 278 L/min, 73 Gal/min |
| Displacement | 140 cm3/rev, 8.5 inch3/rev |
| Body Material | Cast Iron |
| Drain Option | YES |
| Charge Pump Included | No |
| Circuit Path | OPEN |
| Configuration | Single, Tandem, Multiple |
| Energy Recovery Capability | YES |
| Filter Included | NO |
| For Fluid Type | Standard Hydraulic Fluid |
| Maximum Displacement | 140 cm3/rev, 8.5 inch3/rev |
| Maximum Flow Rate | 73 Gal/min, 278 L/min |
| Maximum Fluid Temperature | 95 °C, 200 °F |
| Minimum Fluid Temperature | -40 °C, -40 °F |
| Maximum Noise Level | 87 dBA |
| Maximum Operating Pressure | 280 bar, 4000 psi |