Parker V12-060-TA-IV-D-027-D-0-060/04 Axial Piston Variable Motors
The Parker V12-060-TA-IV-D-027-D-0-060/04 is a high performance axial piston variable motor that is designed for use in a wide range of applications. This motor is capable of delivering up to 60Nm of torque and has a maximum speed of 4000rpm. It is also available in a wide variety of different mountings and configurations, making it ideal for use in a wide range of different applications.
Get a quick quote
Feature:
4) Maximum power and torque
Markets:
• Mobile
• Natural Resources
• Government
Benefits:
• Displacement 60 cc and 80 cc
• High operating speeds thanks to low weight pistons
• Wide displacement ration (5:1)
• Broad range of controls for most applications
• ISO, SAE and Cartridge versions
• High overall efficiency throughout the entire displacement range
• The 9-piston design provides high start-up torque and smooth operation
• Small envelop size and a high power-to-weight ratio
• Low noise levels due to a very compact and sturdy design with smooth fluid passages
• Long service life and proven reliability
Applications:
• Construction Equipment
• Mining
• Oil & Gas
• Defense
* Made in Sweden
Technical Specifications
| Displacement | 3.7 – 4.9 inch3/rev |
| Maximum Operating Pressure | 420 – 480 bar |
| Minimum Operating Pressure | 6100 – 7000 psi |
| Operating Speed | 50 – 7900 RPM |
| Maximum Flow Rate | 246 – 344 L/min |
| Torque Rating | 600 Nm |
| Output Power | 170 – 205 kW |