Parker 3269110447|PGP315A196UQAB12-65* Cast Iron Pumps
Looking for a reliable and durable cast iron pump? Parker’s 3269110447|PGP315A196UQAB12-65* is perfect for a variety of applications. With a max flow rate of 65 GPM and a pressure rating of 315 psi, this pump can handle even the most challenging tasks. Plus, our unique QAB12-65* design means that this pump is built to last.
Get a quick quote
Maintenance and repairs of pumps, valves, piping, and other coatings
Feature:
1) Durability of the product
2) *Requires Parker 3269110447|PGP315A196UQAB12-65*
4) 35% greater pressure, 30% higher working temperature range.
Markets:
• Aerial
• Agriculture Machinery
• Construction Equipment
• Forestry Equipment
• Material Handling Equipment
• Turf Equipment
• Vocational & Municipal Equipment
• Mining
• Oil & Gas
Benefits:
• Three-piece cast iron construction for distribution flexibility
• Cast Iron construction for durability
• Balanced Thrust Plates minimize friction and leakage
• Journal bearings for long life
• Multiple sections available
Applications:
• Power steering pumps
• Tire Trucks
• Salt and sand spreaders
• Aerial Lift
• Low boy trailers
Technical Specifications:
• Flow range to 32 gpm (121 lpm) per section
• Displacements from .465 to 2.48 cir (7.6 to 40.6 cc/rev)
• Operating pressures up to 241 bar (3,500 psi)
• Speeds up to 3,000 rpm
• Volumetric efficiencies up to 98%
• CW, CCW, and Bi-rotational pumps available
• SAE and SI shafts, flanges and porting available
• Multiple section, as well as Cross frame add-a-pumps
• Extensive integrated valve capabilities
– Load sense flow control
– Relief with anti-cavitation check
– Priority flow control
– Solenoid unloaded relief valve
– Accumulator charge (single and dual)
– Check valve with restrictor
Technical Specifications
| Operating Pressure | Up to 3500 psi, Up to 241 bar |
| Flow Rate | NA |
| Displacement | Up to 41 cm3/rev, Up to 2.5 inch3/rev |
| Body Material | Cast Iron |
| Drain Option | No |
| Charge Pump Included | No |
| Circuit Path | Open |
| Configuration | Single / Tandem / Multiple |
| Control Method | Relief, Load Sense, Priority, Unloader |
| Energy Recovery Capability | No |
| Filter Included | No |
| For Fluid Type | Standard Hydraulic Fluid / Phosphate Ester / Water Glycol |
| Maximum Displacement | 41 cm3/rev, 2.5 inch3/rev |
| Maximum Flow Rate | 32 Gal/min |
| Maximum Fluid Temperature | 80 °C, 180 °F |
| Minimum Fluid Temperature | -20 °C, 0 °F |
| Maximum Operating Pressure | 241 bar, 3500 psi |