Parker V14-160-SVS-HPE3A-L013-P-40-16 Axial Piston Variable Motors
The Parker V14-160-SVS-HPE3A-L013-P-40-16 axial piston variable motor is a high performance, energy efficient option for your engineering applications. With a maximum speed of 4000rpm and a continuous torque rating of 160Nm, this motor is designed to handle even the most demanding tasks. And our unique spiral valve technology ensures smooth, precise operation with minimal pressure drop. So you can be confident that your equipment will perform at its best.
Get a quick quote
Feature:
1) Compressors, fans, and blowers for industrial, commercial and residential use.
2) Lower energy consumption, higher efficiency and reliability, reducing the environmental impact.
Markets:
• Mobile
• Natural Resources
• Government
Benefits:
• Displacement 110 cc and 160 cc
• High operating speeds thanks to low weight pistons
• Wide displacement ration (5:1)
• Broad range of controls for most applications
• ISO, SAE and Cartridge versions
• High overall efficiency throughout the entire displacement range
• The 9-piston design provides high start-up torque and smooth operation
• Small envelop size and a high power-to-weight ratio
• Low noise levels due to a very compact and sturdy design with smooth fluid passages
• Long service life and proven reliability
Applications:
• Construction Equipment
• Mining
• Oil & Gas
• Defense
* Made in Sweden
Technical Specifications
| Displacement | 6.7 – 9.8 inch3/rev |
| Maximum Operating Pressure | 420 – 480 bar, 6100 – 7000 psi |
| Operating Speed | 50 – 6500 RPM |
| Maximum Flow Rate | 375 to 550 L/min |
| Weight | 54 – 68 kg |
| Shaft Type | 262 to 335 kW |